Zkušeného mazáka Obejmi čtením doplnil nováček Obejmi hrou

Publikováno: 30. 10. 2022

Už třetí sezónu běží na naší škole projekt Obejmi čtením, ve kterém si žáci prostřednictvím on-line spojení čtou, povídají a zpívají s klienty z domovů pro seniory. V letošním školním roce jsme přišli s novinkou Obejmi hrou, která navazuje a doplňuje původní projekt. Žáci z 9.B doplněné o dvě žákyně z 9.D vyrazili do Domova seniorů Vysočany, aby si ze zdejšími klienty osobně zahráli společenské hry.

Obejmi čtením jede už třetím školním rokem

O první čtení, povídání a zpívání se v letošním školním roce postarali pod vedením češtináře Martina Korenčíka deváťáci, kteří si na 19. října připravili recitaci známých básniček. V podání žáků Lukáše Hladíka a Laury Malinovské z 9.B a Katky Křížové a Beáty Švecové z 9.D zazněly velmi známé a oblíbené básně Štěstí! Co je štěstí? od Adolfa Heyduka, Lesní studánka od Josefa Václava Sládka nebo Za trochu lásky od Jaroslava Vrchlického. Došlo také na Nerudovu Romanci o Karlu IV. Žáci si také se seniory povídali na téma básniček, tedy o lásce, štěstí, přírodě a dobrém pití.

Deváťáci i senioři si hráli a bavilo je to

Letos jsme rozjeli zcela nový projekt Obejmi hrou, který navazuje a doplňuje původní Obejmi čtením. Projekty na sebe navazují. Nejprve se skupinka žáků potká se seniory on-line, aby se o týden později celá třída sešla osobně a dohromady si zahráli různé společenské hry. K prvnímu takovému setkání došlo 25. října, když třída 9.B společně s třídním učitelem Martinem Korenčíkem a dvěmi žákyněmi z 9.D dorazii do Domova seniorů Vysočany. Školní tým doplnila ředitelka Eva Kulichová, která osobně poděkovala seniorům za dlouhodobou spolupráci a možnost navazovat kontakty s mladou generací a Martin Novák, který je dlouhodobým koordinátorem a moderátorem projektu Obejmi čtením. V seniorském domové už netrpělivě čekali klienti, aby si zahráli například Člověče, nezlob se, šachy, domino nebo pexeso. Došlo i na známé karetní hry Prší nebo Oko bere.

Projekty mající sociální rozměr a cítění

Oba projekty, tedy Obejmi čtením a Obejmi hrou, mají za úkol propojovat generace a naučit se spolu komunikovat. Zároveň díky Obejmi čtením se senioři učí porozumět on-line prostředí.