ŠKOLNÍ VÝZVA BĚHU PRO PAMĚŤ NÁRODA

Publikováno: 4. 5. 2021

Běh je spíše symbolický, ale váš dar, který věnujete formou startovného, je opravdovou pomocí. Přispějete na rozšíření sbírky Paměť národa, která zachycuje životní příběhy pamětníků 20. století pro další generace. Sbírku buduje Paměť národa společně s Českým rozhlasem a Ústavem pro studium totalitních režimů.

V Paměti národa je uloženo přes 10 000 jmen pamětníků, kteří prožili dramatické momenty 20. století. Natáčíme vyprávění válečných veteránů, lidí, kteří přežili holocaust, odbojářů, politických vězňů, disidentů, ale i představitelů moci – agentů StB či KGB, politických funkcionářů atd. Zaznamenané příběhy jsou dostupné na internetu v archivu Paměti národa, vyprávíme je dál v rozhlasových či televizních dokumentech, na výstavách či v knihách. Díky vašemu daru budeme moci vyzpovídat další pamětníky a zachovat vzpomínky na 20. století.

Každý z nás si může vybrat jeden konkrétní příběh nebo skupinu lidí, kteří ve 20. století bojovali za svobodu a demokracii. Můžeme běžet za Tři krále, Miladu Horákovou, dědečka, který byl v legiích, nebo tetu – disidentku, jež podepsala Chartu 77 a myla kvůli tomu mnoho let schody.

POBĚŽÍŠ ZA NAŠI ŠKOLU?

Nainstaluj si do svého mobilu běžeckou aplikaci, použij svoji stávající běžeckou aplikaci nebo použij chytré hodinky, které umí zaznamenat vzdálenost a čas běhu.
Běžecké aplikace stáhnete na svých telefonech v aplikacích Google Play (pro Android) nebo App Store (pro iPhone). Doporučujeme aplikaci EPP Pomáhej pohybem od našeho partnera Nadace ČEZ.

1. Na začátku běhu si spusť aplikaci a vyběhni na svou trasu – běžet můžeš kdekoliv, kdykoliv mezi 1. – 23. 5. 2021 a kolikrát chceš!
  2. Po doběhnutí si ulož záznam běhu z aplikace nebo hodinek (fotka, printscreen), kde bude čas, datum a počet uběhnutých kilometrů.
  3. Zadej výsledek na stránky časomíry Iron Time (unikátní odkaz školy zde). Zašli výsledky/záznam běhu svému učiteli a ten jej vloží na stránky IronTime nebo díky odkazu vaší školy a vkládej sám/sama!

DRŽÍME PALCE!

VÝSLEDKY BUDOU VYHLÁŠENY 24.5.2021.

zdroj: PRO ŠKOLY – Běh pro Paměť národa (behpropametnaroda.cz)