Školní poradenské pracoviště ZŠ Kbely informuje rodiče o nevhodnosti aplikace TikTok u žáků

Publikováno: 4. 8. 2020

Vážení rodiče,

věnujte prosím pozornost sdělení, které se může týkat i způsobu využívání digitálních technologií vašimi dětmi.

V poslední době aplikace TikTok nabírá na popularitě již u žáků od čtvrtých tříd a proto považujeme za důležité informovat zákonné zástupce našich žáků o úskalích, která tato aplikace čítá.

PROČ JE DŮLEŽITÉ TO ŘEŠIT?

JEN V ČESKÉ REPUBLICE PODLE PRŮZKUMU CENTRA PRVOK - TIKTOK VYUŽÍVÁ VÍCE NEŽ ČTVRTINA DĚTÍ, NEJČASTĚJI VE VĚKU 10 - 12 LET.

Nekontrolovatelný obsah správcem dává možnost dětem sdílet i pro jejich věk nevhodný obsah. Další vážné nebezpečí je v možnosti vzdáleného spuštění binárních souborů, které TikTok při svých updatech využívá.

Mezi data, která TikTok monitoruje, patří:

• údaje o zařízení (typ CPU, hardware ID, místo na disku, využití paměti…)
  • údaje o dalších nainstalovaných aplikacích (včetně těch již smazaných)
  • síťové informace (IP a MAC adresy zařízení a routeru, název WiFi)
  • jestli je zařízení spuštěné s rootovskými oprávněními
  • pravidelný GPS ping

Problém také představuje neautorizované odesílání dat, které popsali někteří uživatelé. Ti se setkali s tím, že z jejich zařízení TikTok odesílal biometrické údaje pořízené z videí na čínské servery. To se dělo ještě předtím, než uživatel video sdílel nebo jen uložil.

V posledních týdnech zakázala TikTok Indie, schyluje se k tomu v USA a je vyšetřován v EU. ⚠️  Soukromá data milionů uživatelů z Tik Toku míří přímo do Číny.

Doporučujeme, aby vaše děti tuto aplikaci nevyužívaly bez vašeho vědomí.

Základní škola Praha - Kbely