Aktuální informace k přijímacím zkouškám na střední školy a gymnázia

Publikováno: 11. 1. 2021

Vážení rodiče, milí žáci a přátelé školy,

v minulém týdnu vydalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky další opatření k přijímacím zkouškám na střední školy a gymnázia. Z tohoto důvodu vám přinášíme přehled toho, co se mění a co naopak zůstává.

BEZE ZMĚN ZŮSTÁVÁ:

• do března 2021 žák podává dvě přihlášky.
  • přihláška obsahuje dvě žákem vybrané školy (školy jsou na obou přihláškách vyplněné ve stejném pořadí).
  • termíny pro jednotnou přijímací zkoušku (způsob konání prostřednictvím CERMAT):
    • první řádný termín bude 12. dubna 2021 pro čtyřleté maturitní obory, 14. dubna 2021 pro víceletá gymnázia,
    • druhý řádný termín bude 13. dubna 2021 pro čtyřleté maturitní obory, 15. dubna pro víceletá gymnázia.
  • ředitel školy do 31. ledna 2021 musí zveřejnit kritéria přijímacího řízení, a i v případě, že už kritéria zveřejnil, tak je může do 31. ledna změnit.
  • výsledky přijímacího řízení budou zveřejněny 28. dubna 2021.

CO SE NAOPAK MĚNÍ:

• střední škola nemusí v rámci přijímacího řízení vůbec využít jednotnou přijímací zkoušku (Cermat). Pokud škola nebude žáky přijímat na základě jednotné přijímací zkoušky, tak musí využít svou školní přijímací zkoušku, která se nesmí konat v termínech jednotné přijímací zkoušky.

CO VÁS MŮŽE ČEKAT?

Podle vybraných škol vás může u přijímacího řízení čekat následující kombinace:

• půjdete na dvě školy s jednotnou přijímací zkouškou (Cermat).
  • jedna škola s jednotnou přijímací zkouškou. Na tuto školu můžete vykonávat jednotnou zkoušku (Cermat) ve dvou řádných termínech, přičemž se bude počítat lepší výsledek. A druhá škola jen se školní přijímací zkouškou. U této varianty půjde uchazeč psát třikrát testy (dvakrát Cermat, jednou školní část).
  • dvě školy se školní přijímací zkouškou bez Cermatu. Vše v režii školy (termín, testy, náročnost). Školní zkouška nebude v termínu, kdy probíhají jednotné přijímací zkoušky.
  • některé školy mohou v rámci přijímacího řízení využít jednotnou přijímací zkoušku (Cermat) a k ní navíc svoji školní zkoušku. Termín školní zkoušky pak bude stejný jako u jednotné přijímací zkoušky. V jeden den si uchazeč napíše Cermat a k tomu ještě školní zkoušku.
  • v případě, že škola obdrží méně přihlášek než kolik plánuje otevřít míst, může zkoušku zrušit (do 8. března). U většiny škol toto pravděpodobně nenastane.

CO SI O TOM VŠEM MYSLÍ Scio?

Pravděpodobně většina škol (hlavně ty s převisem uchazečů, tedy gymnázia a další atraktivní střední školy) využije jednotné zkoušky od Cermatu.

Může se vše ještě změnit? Ano, situace se neustále vyvíjí. V případě dalších změn vás budeme informovat.

Jak je to s přípravou? Vzhledem k tomu, že pravděpodobně vaše dítě bude pravděpodobně absolvovat testy CERMAT, doporučujeme se na ně připravit. A to nejen tak, že si budete jisti učivem z českého jazyka a matematiky, ale tím, že si osvojíte jednotlivé typy úloh a strategie řešení testu.

SHRNUTÍ AKTUÁLNĚ ZNÁMÝCH TERMÍNŮ

leden

den, kdy budeme vědět, co po žácích střední školy budou chtít

(kontrolujte tedy průběžně internetové stránky škol, na které se chcete hlásit)