ČR PLUS | Poslechněte si reportáž Evy Kézrové o projektu Obejmi čtením

Publikováno: 14. 5. 2021

Bývá obvyklé, že rodiče čtou dětem, ale to, že děti čtou dospělým a navíc po internetu, je ojedinělé. Projekt Obejmi čtením, ve kterém děti online předčítají obyvatelům domovů pro seniory, se zrodil v pražských Kbelích. Občas sice přenos komplikují problémy s naslouchátky nebo různě rychlým internetem, ale přesto nabízí žákům a seniorům výjimečný zážitek, kdy se mohou dozvědět i věci, které v knihách nevyčtou.

Poslechněte si reportáž Evy Kézrové o projektu Obejmi čtením

Bajky a Po strništi bos

Historicky první čtení proběhlo 31. března pro Domov seniorů Dřevčický park. Pět žáků z 5. C si připravilo čtení krátkých bajek. Druhý den školáci potěšili obyvatele Domova seniorů Vysočany, tentokrát žáci z 8. C četli z knihy Po strništi bos.

Od té doby se žáci kbelské školy dvakrát týdně, v úterý a ve čtvrtek, scházejí online se svými seniorskými posluchači, aby jim nejen četli, ale spolu si i povídali. Třeba o tom, proč dnešní staří lidé ve svém dětství neměli doma žádného zvířecího mazlíčka.

„Dochází tak i k důležitému sociálnímu kontaktu, kdy mohou dvě generačně zcela odlišné skupiny zjistit, jak se jim žije,“ je přesvědčen třídní učitel Martin Novák.

První dvě vystoupení také ukázala radost z toho, že si mohou společně zazpívat i známou písničku.

Mezigenerační zapojení a zpestření dne

Autorka projektu Marta Žurková oslovila nejprve základní školu v pražských Kbelích. Její ředitel Květoslav Přibil byl projektem nadšený a spolu s učiteli se hned dali do práce.

„Takové projekty, jako je Obejmi čtením, vítáme. Žáci mají díky nim zpestřenou distanční výuku. Nabývají také zcela nové a praktické zkušenosti, které mohou kdykoliv v budoucnu využít,“ pochvaluje si Květoslav Přibil a stejně tak rodiče žáků zapojení do projektu přivítali.

Obejmi čtením se setkalo s pozitivní reakcí i na druhé straně monitorů online přenosů, tedy v seniorských domovech. Za ten v Dřevčicích hovoří Vlasta Koudelková:

„Líbí se nám tento způsob mezigeneračního propojení. Děti svým čtením a povídáním pomohli klientům zpestřit den a na malou chvilku zapomenout na odloučení od svých blízkých. Za nás má tento projekt rozhodně smysl i po skončení lockdownu.“

A nejinak je tomu v Domově seniorů Vysočany, kde se prvního čtení zúčastnilo deset klientů. „V tomto projektu vidíme velký smysl. Musím říct, že jsme nečekali, že se to klientům bude tolik líbit, že se aktivně zapojí a s dětmi budou nadšeně komunikovat,“ říká za vysočanské sociální zařízení Nela Vodvářková.

Aktivitou kbelských dětí se už inspirovala jedna olomoucká základní škola.

převzato z: ČR PLUS, autor: Eva Kézrová