NOVINKA | PCR testování ze slin od 18. 5. a úspora 860.000,-Kč pro naší školu

Publikováno: 14. 5. 2021

Vážení rodiče, milí žáci, čtenáři našich stránek,

jak jsme již avizovali bude v úterý dne 18. 5. 2021 na naší škole provedeno testování PCR metodou. Testování se bude na škole provádět vždy 1x za 14 dnů. Jedná se o neinvazivní metodu odběru vzorků ze slin z úst. Souhlas zákonného zástupce s testováním byl zaslán všem zákonným zástupcům prostředictvím  informačního systému Bakaláři a vytisknout si jej můžete i zde.

BLIŽŠÍ INFORMACE K PCR TESTŮM

Rozdíl mezi PCR testem a antigenním testem:

Laboratorní PCR test detekuje přítomnost virové RNA. Je velmi přesný a účinný, protože amplifikuje (množí) množství RNA a tím je schopný odhalit i malé množství infekčního materiálu a identifikovat nakažené dlouho předtím, než jsou opravdu infekční. PCR metoda tedy umožní včasnou izolaci potencionálně nakažlivých jedinců a výrazně pomáhá zabraňovat přenosu viru na další hostitele.

Antigenní test detekuje virové bílkoviny. Antigenní test odhalí nakažené s vysokou koncentrací viru, někdy v podstatě až na vrcholu infekce. Nevýhodou je, že není tak citlivý (přesný) jako PCR test, částečně i proto, že při reakci odhaluje jen materiál, který je v odebraném biologickém materiálu. Při jeho používání nemalé procento infikovaných testem projde jako falešně negativní. Pokud je testovaný metodou antigen testu vyhodnocen jako negativní, NENÍ zaručeno, že v době odběru již není nakažený.

Proces:

Ve správně určený den pro dodržení vládních nařízení povinného testování do školy přijede odběrová sestřička/sestřičky (dle počtu žáků) a postupně v jednotlivých třídách během výuky odeberou biologický materiál od všech žáků.  Odběr probíhá naprosto komfortně a bezpečně ze slin z úst na odběrovou štětičku (ne „pliváním“).  Při odběrech nebudou pedagogové zatíženi testováním a mohou se standardně věnovat výuce.

Vzorky budou obratem přepraveny do laboratoře.

Ten samý den jsou vzorky vyhodnoceny a případně identifikován pozitivní žák.  O pozitivním záchytu je okamžitě informován zákonný zástupce žáka a pověřený pracovník školy.  Škola obdrží seznam testovaných s výsledky.

Tento postup by se opakoval každých 14 dnů, nebo dle jiné nařízené četnosti.

Náklad pro školu: 0,-Kč.

Hrazeno z příspěvku na PCR test ve výši 200,-Kč od MŠMT.

Dle pokynu školy/hygienické stanice jde pozitivní žák do 14ti denní izolace a zbytek třídy do 14ti denní karantény.

Žákům v karanténě a členům domácnosti izolovaného žáka je vystavena žádanka na vyšetření metodou PCR, které je povinné, a to nejdříve za 5 dnů a nejpozději za 10 dnů od kontaktu s pozitivně testovaným.  Dle dohody se školou ve smluvený den a čas přijede do vyhrazené místnosti ve škole (může být i jinde) odběrová sestřička, přednostně odebere biologický materiál od žáků v karanténě a následně od členů domácnosti izolovaného žáka (vyšší rizikovost).  Samozřejmě pouze v případě, že o tuto službu budou mít žáci a rodiče zájem, poněvadž žádanka je samozřejmě platná pro všechna odběrová místa.

Náklad pro školu: 0,- Kč. Hrazeno ze zdravotního pojištění.

Škola se snaží zajistit pro své žáky maximální konformitu v této těžké době. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli i pro PCR testování, které bude prováděno jednou za 14 dnů a odběrem ze slin, nikoliv stěry z nosohltanu.

Mgr. Bc. Květoslav Přibil, MBA

Přiložené soubory ke stažení