PO COVIDU OPĚT S ANDERSENEM

Publikováno: 6. 4. 2022

Po dvouleté odmlce způsobené pandemií covidu se žáci a učitelé kbelské základní školy dočkali! Konečně mohli navázat na tradiční akci, která si získala oblibu na školách i v knihovnách po celé republice. Noc s Andersenem každoročně probíhá u příležitosti výročí narození dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena a je zároveň spojena s Mezinárodním dnem dětské knihy.

I ve Kbelích byl první dubnový den věnován knížkám. Dopoledne probíhaly čtenářské projekty a večer byl vyhrazen aktivitám spojeným s tématy letošního ročníku Noci s Andersenem.

Večerní a noční program byl připraven na obou budovách školy pro žáky 1. – 9. ročníku, přihlásilo se téměř dvacet třídních kolektivů. Děti mohly navštívit tvořivé dílny, vyrobit si loutku, vyzkoušet si základy knihařství, zasoutěžit si v pohádkových kvízech nebo navštívit jedno z řady divadelních představení, která pro ty nejmenší nacvičili a zahráli žáci vyšších ročníků. Právě propojením tříd 1. a 2. stupně je Noc s Andersenem výjimečná.  Po setmění nechyběla pohádková bojovka a taneční party.

Na závěr se sluší poděkovat všem dětem, učitelům, ale také pracovníkům školní kuchyně, kteří v jídelně připravili večeři i snídani, a městské části Praha 19 za zapůjčení pohádkových kostýmů.

PO COVIDU OPĚT S ANDERSENEM

O veliké řepě netradičně

Žáci 8. B pozvali třídu 1. D na divadelní představení O veliké řepě. Klasickou pohádku si upravili a do děje zapojili i samotné prvňáčky. Dědek s babkou využili kouzelné noci a na pomoc si zavolali všechny pohádkové bytosti, které se po škole pohybovaly. Obří řepu postupně tahaly princezny Popelka, Sněhurka i Šípková Růženka, čarodějka Saxana, Spejbl s Hurvínkem, králíci z klobouku Bob a Bobek, ale řepa stále držela, i když se ji pomocí lana pokusili vysvobodit dokonce i Pat a Mat. Zjistilo se totiž, že v podzemí omylem drží kořeny Krteček. Nakonec tedy musel kouzelník Pokustón vylosovat nejsilnějšího diváka a teprve za pomoci odvážného prvňáčka se řepu podařilo vytáhnout ven. Hlavní role dědka s babkou obsadili Vojtěch Jirásek a Linda Musilová, nepoddajnou řepu si zahrál Vít Vodrážka a na příčnou flétnu doprovázela pohádkovými melodiemi Magdalena Kouřilová.

Pohádkový kvíz s princeznou

Žáci 6. B si připravili večerní program pro třídy 1. D a 3. E. Stezka s patnácti stanovišti byla zaměřena na motivy pohádky Princezna na hrášku. Za každý splněný úkol dostaly děti dílek do skládačky a písmenko. Za pomoci průvodců z řad šesťáků se nakonec všichni společně dostali až do cíle. Odměnou byl pamětní list a hlavně nečekaná návštěva, na posledním stanovišti totiž na děti čekal samotný Hans Christian Andersen.