Šachy, přezdívané „hra králů“

Publikováno: 29. 11. 2020

Děkujeme Městské části Prahy 19, která v zastoupení panem Mgr. Martinem Hrubčíkem, MBA, předala naší základní škole venkovní šachy do užívání.

 

 autor fotografie: Michal Šesták

 

Šachy nebo také šach získala název z perského „šáh“, tedy panovník. Šachy jsou desková hra pro dva hráče a v dnešní době považovaná i za sportovní odvětví. Hra vznikla v 15. století v jižní Evropě a je úpravou perské hry šatrandž, následníka velmi staré indické hry čaturanga. Šachy se hrají na šachovnici, což je čtvercová deska rozdělena na 8×8 polí střídavě bílých a černých. Každý hráč má na počátku celkem 16 figurek. Figurky se skládají z krále, dámy, po dvou střelcích, koních věžích a osm pěšců. Platí pravidlo, že dáma ctí barvu. Tedy pokud hráč hraje za bílé, tak je dáme vždy uprostřed vedle krále na bílém poli. Cílem hry je mat, respektive takové napadení soupeřova krále, které nelze odvrátit žádným proti tahem.

Šachy neobsahují žádný prvek náhody nebo losování, partii rozhodují pouze schopnosti, znalosti a taktické myšlení hráčů.

 

 autor fotografie: Michal Šesták

Během mnoha staletí se utvářela rozsáhlá šachová teorie, která mý dodnes charakter vědy. Výuka hraní šachů se dodnes doporučuje jako způsob, jak zlepšit taktické myšlení, soustředivost a rozvinutí příznivých charakterových vlastností. Šachy patří mezi jednu z nejpopulárnějších her světa a hrají ji miliony lidí po celém světe. Kolikrát i u nás si můžeme povšimnout například v parku, jak hráči hrají svoji partii. Dokonce jsem jeden čas pravidelně potkával dva pány, hrající šachy v restauraci rychlého občerstvení na Novém Smíchově.

Šachové zápasy a turnaje se organizují prakticky od počátku této oblíbené hry a šachový sportovní život se výrazně rozvíjí od poslední čtvrtiny 19. století.

 

 autor fotografie: Michal Šesták

 

Ve druhé polovině 20. století se začaly u šachu používat i počítače. V počátcích jejich vývoje se vytvoření šachového programu považovalo za velmi dobrý test schopnosti počítačů napodobit lidské myšlení ba co víc pokusit se jej překonat. Zprvu nedokonalé programy se postupně zlepšovaly a roku 1997 vyhrál speciální šachový počítač firmy IBM zápas proti mistru světa Garrimu Kasparovovi. Nutno však dodat, že nad tímto vítězstvím je mnoha otazníků, protože inženýři IBM byli obviněni, že během zápasu počítač upgradovali novými programy a postupy čím měnili za běhu hry jeho charakter a celkový program. Což bylo zakázané. Tedy jinými slovy, přímo během partie, kterou vedl počítač s Garrim Kasparovem dávali počítači jasně vypočítané instrukce a možnosti, jak hrát, při čemž zanášeli Kasparovovi předešlé kroky a hodnotili možné mistrovi úmysly i z psychologického hlediska. Teorii, že inženýři IBM prakticky podváděli, přispěl i fat, že ihned po hře byl počítač rozmontován, důkladně promazán a přebudován do jiných strojů.

Za kolébku šachů se prohlašuje několik různých zemí. V současnosti se za prapůvod šachové hry většinou považuje Indie, protože arabské, perské i turecké označení šachů je odvozeno ze sanskrtského čaturanga nebo-li čtyři součásti: vojska, pěchota, jízda, sloni a válečné vozy - což jsou prakticky předobrazy dnešních šachových figurek jako pěšců, střelců, jezdců a věží.

 

 

zdroj: promuze.eshopeiffel.cz