Vyjádření školy k proběhlému testování na výskyt SARS-CoV-2

Publikováno: 15. 10. 2021

Vážení rodiče,

na základě několika podnětů a otázek od rodičů ohledně testování žáků ve škole si Vám dovolujeme zaslat jasné vyjádření k této problematice.

Žáci byli v loňském školním roce, tedy ve 2. polovině roku, testováni tak, jak bylo nařízeno vládním opatřením.

Jelikož používané čínské LEPU testy, které škola obdržela ze státních rezerv, neměly odpovídající kvalitu, resp. propadly v testech spolehlivosti, škola se rozhodla oslovit zdravotnickou firmu, která žáky testovala svými testy.

Vyjádření školy k proběhlému testování na výskyt SARS-CoV-2

Koncem května zajišťující firma vypověděla ze dne na den smlouvu, a tak bylo testování operativně zajištěno MUDr. Křehnáčem, aby škola splnila povinné testování 1x týdně. Používaly se testy, které naopak ve srovnávacích hodnoceních dopadly nejspolehlivěji a nejlépe.

U každého testování byla vyplněna evidenční tabulka za každou třídu se jménem žáka, datem provádění testu, jak test dopadl, či zda je žák v karanténě, nemocen, nebo zda prodělal onemocnění a testovat se nemusí. Pokud chyběla celá třída, tak nebyla vyplněna žádná tabulka.

Testy si prováděly děti samy, pedagog ve třídě na to dohlížel, případně pomáhal provést, stejně tak po 15 minutách kontroloval odečty výsledků testů. Výsledek pak byl zaznamenán do tabulky.

Pan doktor pak na základě celoškolní tabulky vykázal výkony. K vykázání výkonu všichni lékaři v České republice potřebují číslo pojištěnce, které je shodné s rodným číslem.

MUDr. Křehnáč je firemním lékařem naší základní školy a je vázán mlčenlivostí a poučen o GDPR, tudíž s údaji o pojištěncích nakládá tak, jak mu ukládá zákon.

Jak bylo předesláno, vyplněné tabulky z testování putovaly k hromadnému zkompletování k paní referentky, která pak do celkové tabulky za celou školu vyplnila testované žáky.  U třídy 4. D dne 14. 6. 2021 nebyla žádná tabulka předána, neboť byla celá třída v karanténě. Tento fakt však dotyčná přehlédla a v celkovém seznamu třídu ponechala jako celou otestovanou. Tím vznikl omyl ve výkazech úkonů, které však nemohl pan doktor nijak ovlivnit. Pan doktor z předaných podkladů vypracoval výkaz do systému ISIN a předal pojišťovnám ke zpracování. Jakmile nyní na základě podnětů od několika rodičů toto pochybení zjistil, s pojišťovnami se spojil a úkony z 14. 6. u daných dětí ze 4. D mu budou z dalšího vyúčtování s pojišťovnami odečteny.

Jelikož testy byly hrazeny z všeobecného zdravotního pojištění a žáci, rodiče ani škola je nehradili, nikomu nevznikla žádná škoda.

Na základě dobré a spolehlivé spolupráce byl pan MUDr. Křehnáč osloven i pro testování dětí na začátku školního roku 2021/2022.

Co se týká potvrzení o bezinfekčnosti, postupovala škola tedy tak, jak jí bylo metodikou MŠMT nařízeno. Pokud čestné prohlášení některý subjekt nebral v potaz, tak to bohužel není vina školy. Všechny děti mají v systému ISIN nahrány všechny provedené testy, takže není problém se tam přihlásit a zkontrolovat si to, že to bylo řádně zadokumentováno, jak se má. Pokud mají děti již občanky, přístup online je jednoduchý přes rodné číslo a číslo občanky https://ocko.uzis.cz/

Pokud vznikly další omyly, jsou škola i pan doktor připraveni věc prověřit, případně opravit. Je tedy potřebné toto řešit se školou otevřeně a za pomocí konkrétních sdělení.

Základní škola Praha – Kbely vycházela z příslušných právních předpisů, včetně mimořádných opatření Ministerstva zdravotnictví a obrátila se na lékaře, který je vázán zákonnou mlčenlivostí prolomitelnou pouze vůči příslušné zdravotní pojišťovně.

S ohledem na tento postup nemohlo dojít k porušení práv jakýchkoliv osob, natož na zneužití osobních údajů, včetně rodných čísel žáků školy.

Děkujeme za spolupráci a přejeme vám pěkný den

vedení školy