Májová výzva - vystoupej co nejvýše

Publikováno: 28. 4. 2021

V rámci zdravého a optimistického pohledu na svět, který se nám jistě brzy otevře, jsme připravili individuální „virtuální“ výzvu, za kterou můžete získat jedničku do klasifikace z tělesné výchovy a udělat i něco pro své zdraví.

Úkol zní jednoduše: Vystoupejte na naší nejvyšší horu Česka, nebo co nejvýše.

Jistě se ptáte, která to je? Kolik měří? Jak tam mám dojít? Mám časový limit? Co když zabloudím…?

Ničeho se nebojte, PROPOZICE naší výzvy jsou jednoduché:

  • Nejvyšší hora Česka je Sněžka, která je vysoká podle posledního měření 1603,3 m,
  • úkol není o tom dojít na vrchol cestou, ale vystoupat do výšky(!),
  • proto se počítá pouze výškový výstup, nikoliv délka trasy,
  • výška se průběžně sčítá, nemusíte ji vystoupat hned, v jeden moment,
  • termín splnění máte do 16. května 2021 (postupně nasčítat výškové výstupy),
  • k měření lze použít jakoukoliv telefonní aplikaci nebo chytré fitness hodinky, které umí zaznamenávat (registrovat) výškovou změnu (nejčastěji pomocí GPS měření),
  • měřit se dá i přes mapy.cz (stopař), případně buzolou přes vrstevnice na mapě (viz http://rychlarota.akademie-shield.cz/zaklady-orientace-v-terenu/),
  • jako známkovaný odevzdaný úkol svému učiteli/učitelce na tělesnou výchovu se počítá snímek obrazovky z aplikace, případně z hodinek nebo počítače, aby bylo jasně zřetelné (srozumitelné), že výškově celkem vystoupané metry odpovídají naší nejvyšší hoře.

POZOR: nemusíte „fyzicky“ zlézt zrovna naši nejvyšší horu, ale stačí postupně metry nasbírat například tím, že několikrát zdoláte nejbližší kopec, opakovaně doma vylezete do druhého patra nebo se projdete v členitém, kopcovitém terénu.

POZNÁMKA:

Výškopis je na topografických mapách znázorněn vrstevnicemi (izohypsami), což jsou křivky, které spojují na mapě body se stejnou nadmořskou výškou. Pro vyhotovení vrstevnicové mapy, jsou vrstevnice voleny s pravidelným výškovým rozdílem – ekvidistancí (základním intervalem vrstevnic). Ten pak bývá uveden v legendě (mimorámový údaj).

Měřítko

Základní vrstevnicový
interval

1 : 25 000

5 m

1 : 50 000

10 m

1 : 100 000

20 m

1 : 250 000

20 m

1 : 500 000

50 m  v rovinatém terénu,
100 m  v horách

1 : 1 000 000

proměnlivý