17. listopad | Den boje za svobodu a demokracii

Publikováno: 14. 11. 2020

Letos je to 31 let od 17. listopadu 1989, který je tučným písmem zapsán v naší historii. Připomeňme si tedy události dne, kdy se společnost vzepřela totalitnímu režimu a odstartovala sametová revoluce.

Události, které v Československu po 17. listopadu nabraly rychlý spád, vešly do dějin jako sametová revoluce. Ve skutečnosti se jednalo o postupné předání moci komunistů do rukou… Koho vlastně? Pojďte se seznámit s tím, jak uprostřed turbulencí, které v těch dnech zmítaly polovinou Evropy, v Československu postupně došlo ke konci vlády jedné strany.

PÁD KOMUNISMU V ČESKOSLOVENSKU

zdroj: youtube - LinkmaSK

Prožijte na okamžik dobu před 31 lety v online hře

AKCE SVOBODA 1989

zdroj: Česká televize

hru spustíte kliknutím na obrázek

CHARTA 77 - KOŘENY, SMYSL, REAKCE, INSPIRACE

zdroj: Moderní dějiny

Výuková prezentace se zabývá kořeny Charty (Helsinská konference KBSE, proces s undergroundem, Havlův dopis Husákovi), jejími autory, signatáři, mluvčími a prostředím, ve kterém vznikala.

Obsah:

Václav Havel o 70. letech
Dopis Husákovi
Schůzka Havel-Jirous
Helsinská konference
Proces s undergroundem
Zrod Charty
Smysl Charty
Signatáři
Reakce KSČ
"Anticharta"
Represe
VONS
Charta jako inspirace

1989: Z deníku Ivany A.

zdroj: jeden svět na školách, česká televize

SOUMRAK KOMUNISTICKÉHO REŽIMU V ČSSR

zdroj: Moderní dějiny

Předkládaná výuková prezentace se zabývá postupným procesem rozkladu komunistického režimu v ČSSR. V kontextu událostí celosvětových, a to především ve východním bloku, sleduje vznik opozice, sílící nespokojenost a demonstrace na koncí 80. let až po události listopadu '89 a vznik OF.

Obsah:

Normalizace
Opozice a Charta 77
Změny v SSSR - Naděje na změnu?
Změny ve vedení KSČ
1988 - demostrace krok po kroku