NÁRODNÍ MUZEUM | Nakoukni do muzea - online výstavy

Publikováno: 11. 11. 2020
Přesouváme se za vámi do online prostředí. Naše výstavy si můžete užívat i z pohodlí a bezpečí domova. Zapněte si počítač a společně s našimi kurátory prozkoumejte aktuální i již ukončené výstavy.

Online výstavy nelze prohlížet na mobilních platformách, kvůli vysokému rozlišení jsou optimalizovány pouze pro stolní počítač a notebook. Nejlépe fungují na prohlížeči Chrome, v nastavení mějte povolen JavaScript.

ČLOVĚK – NÁSTROJ – HUDBA

Nevěříš, že by i hudba mohla mít své muzeum? Je to tak! Sice se na ni nedá sáhnout, zato se dá zapsat v notách a zahrát na spoustu nástrojů. Vydej se s námi na průzkum Českého muzea hudby a pokladů, které jsou v něm uloženy.

VYDEJ SE ZA POZNÁNÍM DO PANTEONU

Vydej se s námi na virtuální cestu Historickou budovou Národního muzea a nahlédni do jednoho z jejích nejpozoruhodnějších míst – do Panteonu. Čeká tam na tebe mnoho tajemství k rozluštění.

Národní muzeum pro děti

I když právě teď nemůžeš do Národního muzea, nevadí. Podívej se k nám online z počítače, čekají na tebe prohlídky výstav, tvoření, soutěže a Honzík s Fany!

Malované muzeum

3–6 let
Ještě nechodíš do školy, ale papír a pastelky jsou tvoji kamarádi? Právě pro tebe jsme připravili omalovánky inspirované sbírkovými předměty nebo našimi výstavami. Fantazii ani barevnosti se meze nekladou!

Muzeohraní

6–14 let
Hry, kvízy, soutěže – jednoduché, jistěže! Tipy na tvořivé aktivity – co můžeš dělat doma i ty!

Nakoukni do muzea<

Nakoukni do muzea

6–14 let
Podívej se k nám prostřednictvím našich online výstav a procházek! Tvou návštěvu zpestříme několika aktivitami.

Honzík a Fany v muzeu

7–12 let
Máš spoustu otázek z říše zvířat nebo tě zajímá, co se dělo v minulosti? Honzík a Fany taky, proto se vydali do muzea zeptat se přímo odborníků. Vydej se na návštěvu s nimi.

U%C4%8D%C3%ADm%20se%20s%20muzeem.jpg

Učím se s muzeem

6–18 let
Zopakuj si s námi témata, o kterých se ve škole učíš. Objevuj, o čem se teprve učit budeš.

Online výstavy 2020

1620. Cesta na Horu.

22 minut
Výstava ke 400. výročí bitvy na Bílé hoře ilustruje tehdejší situaci v zemích Koruny české – náboženskou realitu, velmocenské ambice, situaci v habsburském rodě.
Lvem mě nazývají

12 minut
Nejstarší český symbol a jeho cesta českými dějinami od poloviny 13. století do současnosti.
Slavní skladatelé

Slavní čeští skladatelé

12 minut
Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Leoš Janáček a Bohuslav Martinů – čtyři velká jména české hudby, která se stala světovým fenoménem. Přijměte virtuální pozvánku na připravovanou výstavu Slavní čeští skladatelé v Historické budově Národního muzea.
Před 100 lety na Tahiti

Před sto lety na Tahiti

17 minut
Online výstava připomíná osobnost Archibalda Václava Nováka a jeho cestu na Tahiti, díky které se stal úspěšným cestovatelem a spisovatelem.
Hudebn%C3%AD%20zv%C4%9B%C5%99inec.jpg

Hudební zvěřinec

7 minut
Virtuální pozvánka na výstavu Hudební zvěřinec v Českém muzeu hudby. Pojďte s námi pootevřít dveře do kouzelného světa hudby a zvířat. Prozkoumáme, kde se zvířata ukrývají v hudebních nástrojích. K poslechu budou populární písničky, slavné skladby, ale i skutečné zvuky přírody.
%C4%8Cesk%C3%A9%20n%C3%A1rodn%C3%AD%20povst%C3%A1n%C3%AD.jpg

České národní povstání

11 minut
Výstava ukazuje překotný vývoj na území českých zemích v prvních květnových dnech roku 1945. Důraz je kladen na vývoj v Praze. Samostatnou kapitolu tvoří osudy Hlavní budovy Národního muzea, která byla v posledních dnech války poškozena dopadem bomby a několikrát ostřelována.
star%C3%A9%20pov%C4%9Bsti%20%C4%8Desk%C3%A9.jpg

Staré pověsti české

19 minut
Stejnojmenná výstava se konala v roce 2010 v Historické budově Národního muzea a vedle mytických příběhů představovala život starých Slovanů na našem území. Online výstava sleduje vývoj Starých pověstí českých, který začal na konci 10. století.
n%C3%A1rodn%C3%AD%20muzeum%20v%20%C3%A9%C5%99e%20%C4%8Deskoslovenska.jpg

Národní muzeum v éře Československa

20 minut
Online výstava u příležitosti 202. výročí založení Národního muzea provází historií instituce ve 20. století a také významnými událostmi, které se v tomto období kolem něj odehrávaly.
p%C5%99%C3%ADb%C4%9Bh%20plejtv%C3%A1ka.jpg

Příběh plejtváka myšoka

8 minut
Výstava, která popisuje cestu největšího exponátu Národního muzea od břehů Severního moře 19. století do současné Prahy.
Sametová revoluce: Říká se jí sametová

14 minut
Výstava představující události druhé poloviny 80. let minulého století, samotnou sametovou revoluci a období do voleb v červnu 1990.
Znovu svobodně

11 minut
Online výstava prezentuje plakátovou sbírku Národního muzea z let 1989–1990, která je k výročí sametové revoluce představena v Nové budově Národního muzea.
Labyrint informací a ráj tisku

16 minut
Výstava k 300. výročí vydání prvních česky psaných novin v Historické budově Národního muzea.
Račte vstoupit do divadla

17 minut
Divadelní cedule, plakáty, ale i další exponáty ilustrující divadelní tvorbu na výstavě v Nové budově Národního muzea.
Na Sibiř z domova

14 minut
Prohlídka výstavy Doma na Sibiři v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur seznamuje s životem a prostředím místních národů.
p%C5%99%C3%ADrodov%C4%9Bdeck%C3%A9%20sb%C3%ADrky%20ve%20fotografii.jpg

Přírodovědecké sbírky ve fotografii

6 minut
Výstava velkoformátových fotografií Petra Jana Juračky zachycující předměty z přírodovědecké sbírky Národního muzea.
stolet%C3%AD%20trampingu.jpg

Století trampingu

10 minut
Výstava v Národopisném muzeu Národního muzea vyprávějící o dějinách a současnosti trampského hnutí.
Import%20Export.jpg

Import / Export / Rock’n’Roll

20 minut
Pohyb hudby v normalizačním Československu mapuje výstava v Českém muzeu hudby.

Převzato: https://www.nm.cz/