Živé přenosy nejen ze světových zoologických zahrad, ale také videa ze ZOO Praha, Brno ..

Publikováno: 11. 11. 2020

Odpočiňte si a přeneste se v přímém přenosu do divočiny za králem zvířat, ledními medvědy nebo se ponořte do hlubin oceánu a poznejte krásy korálových útesů.

Lev Lolek přijel do Zoo Brno & Lolek a míč

ŽIVÝ PŘENOS: GEPARD VE VÝBĚHU ZVÍŘECÍHO PARKU PORT LYMPNE

Dvě kamery, jedna venku ve výběhu gepardů, druhá v jednom vyhřívaném vnitřních kotci. Gepard je nejrychlejší zvíře pohybující se po zemi. Je to štíhlé dlouhonohé zvíře se žlutavým, černě skvrnitým kožichem. Žije především na savanách Afriky, malá populace přežívá i v Asii. Může vyvinout rychlost okolo 100 km/h a vyniká především ve schopnosti měnit akceleraci. To z něj činí jednoho z nejhbitějších savců v přírodě. Loví zvláště různé druhy antilop a gazel. Gepardi se mohou pářit celoročně, k námluvám ale dochází především v období dešťů. Samice je březí 90-95 dní, poté v hnízdě z trávy vrhne 3 až 6 koťat. Mortalita je velmi vysoká, hlavně protože lvi, hyeny nebo paviáni je zabíjejí, pokud je najdou. Matka proto koťata často přenáší z místa na místo. Přesto ale do jednoho roku věku přežije jen 5 % mláďat. Matka je odstaví ve 4 měsících věku, mláďata s matkou zůstávají až do roku a půl věku a učí se lovit. Pohlavně dospívají ve třech letech, v přírodě se dožívají stáří až 12 let, v zajetí až 20 let. V zajetí se gepardi rozmnožují velmi špatně.

ŽIVÝ PŘENOS: LEDNÍ MEDVĚDI V PŘÍRODNÍ REZERVACI

autor:  | Srp 21, 2018 | ŠelmyUncategorizedŽivé kamery ze ZOO 

Medvěd lední, je velký druh medvěda typický pro severní polární oblasti. Oproti ostatním druhům vládne užšímu ekologickému niku, na které se výborně adaptoval tělesnými vlastnostmi uzpůsobenými na nízké teploty, pohyb na sněhu, po ledu a v neposledním řádě na plavání v chladné vodě. Živí se zejména lovem, přičemž jeho hlavní kořistí jsou tuleni, zdržující se při okrajích mořského ledu. Není-li potravy dostatek, žije ze své tukové rezervy a je schopný hladovět po dobu několika měsíců. Tuková tkáň dosahuje tloušťky 10 centimetrů a dobře jej chrání proti mrazivým teplotám. Patrně hůře snáší přívětivější teploty vyšší než 10 °C a dochází u něho k přehřátí.

V kohoutku měří zhruba 1,5 metru, délka těla činí přibližně 2,5 metru a stojí-li na zadních nohou, dosahuje výšky okolo 2,4–3,3 metru. Samci váží 300–800 kg, samice 150–300 kg – jeli březí až 500 kg.
Lední medvěd se ve volné přírodě jen zřídka dožije více než 25 let, přesto bylo u jednoho nalezeného mrtvého kusu odhadnuto staří okolo 32 let. V zajetí, v Detroitské Zoo, se samice medvěda ledního dožila úctyhodných 43 let a 10 měsíců.

VIDEO ZOO Brno: Proste Umca

ŽIVÝ PŘENOS: LVI VE VÝBĚHU ZVÍŘECÍHO PARKU PORT LYMPNE

Po více než deseti letech se narodila tři lvíčata, jeden sameček a dvě samičky v Port Lympne. Mláďata se narodila v časných ranních hodinách v pondělí 13. května, poprvé rodičům Adrasovi, impozantnímu samci a jeho společnici samici Oudrice. Lvíčata byla pojmenována – Khari, Binti a Kulinda!

Zvířecí rezervace Port Lympne v blízkosti města Hythe v Kentu v Anglii se rozkládá na ploše 2,4 km2 a zahrnuje historické sídlo a upravené zahrady.

Panství s Edwardianským sídlem poblíž Lympne koupil v roce 1973 John Aspinall; záměrem bylo vyřešit nedostatek místa v nedalekém parku zvířat Howletts Wild Animal Park. Byl otevřen pro veřejnost v roce 1976. Od roku 1984 jsou zvířecí parky vlastněny charitativní organizací (Nadace Johna Aspinalla, v současné době vedená Damianem Aspinallem). Sbírka je známá jako neortodoxní, povzbuzující úzké osobní vztahy mezi personálem a zvířaty a pro chov vzácných a ohrožených druhů. V parku jsou nyní tygři, lvi, leopardi, gorily, medvědi, žirafy a největší britské stádo černých nosorožců. Zařízení také plánuje vypustit některá zvířata do přírody.

ŽIVÝ PŘENOS: PANDA VELKÁ – PŘÍRODNÍ REZERVACE V ČÍNĚ

Panda velká je savec řazený do čeledi medvědovití. Žije v hornatých oblastech centrální části Čínské lidové republiky, jako je například Sečuán. Od druhé poloviny 20. století se panda stala národním symbolem Číny a je zobrazována na čínských zlatých mincích. V září roku 2016 se posunula v hodnocení IUCN z kategorie ohrožených druhů mezi zranitelné.

Panda velká žije téměř nepřetržitě uvnitř bambusových houštin. Přestože se řadí mezi šelmy, je její potrava převážně rostlinná. Její trávící ústrojí má sice stavbu obvyklou spíše pro masožravce, unikátní bakteriální mikroflóra ve střevech jí však umožňuje bez problémů tuto těžkou potravu strávit. Po odborné stránce je všežravcem, neboť je známo, že se příležitostně živí vejci a masem a spolu s bambusem konzumuje také nějaký hmyz. Jsou to pro ni nezbytné zdroje bílkovin. Při žvýkání se jí třesou uši.
Její tlapa je velmi neobvyklá; s „palcem“ a pěti prsty; „palec“ je ve skutečnosti modifikovaná kost zápěstí.

Dospělá panda váží 70-160 kg, je dlouhá 1,2-1,6 m. Ocas pandy je krátký, jen 12-13 cm dlouhý. Samci a samice se setkávají na jaře, od poloviny března do poloviny května. Zůstávají spolu pouze den nebo dva, během této doby se několikrát páří. Zajímá-li se o jednu říjnou samici více samců, zmocní se jí nakonec ten nejsilnější. Mláďata se rodí v září, po 100 až 160 dní trvající březosti. Jedno až tři maličká mláďata přicházejí na svět velmi málo vyvinutá. Váží 90 – 130 g, na jejich vývoj by teoreticky stačila 45denní březost. Předpokládá se tedy, že – jako u některých jiných zvířat – vývoj zárodku začíná, až když se vajíčko zachytí v děložní stěně. Po několik měsíců je jedinou potravou mláděte mateřské mléko. Bambusem se začne živit až v 5-6 měsících. Definitivně odstaveno bývá až v 8-9 měsících.

ŽIVÝ PŘENOS: VELKÝ VÝBĚH PRO LVY A TYGRY

Vítejte na obytné ploše 2,5 hektaru, kde každý lev a tygr dostane dvoutýdenní dovolenou na velkém hřišti. Podívejte se na kočky u rybníka a na plošinách.
Big Cat Rescue je jedno z největších akreditovaných útočišť na světě, které se zabývá poskytováním trvalého bydlení pro zneužívané a opuštěné velké kočky.

Nachází se v Tampě na Floridě, Big Cat Rescue je domovem více než sedmdesáti lvů, tygrů, rysů, pum a dalších druhů velkých koček. Mnoho obyvatel Big Cat Rescue bylo opuštěno, osiřeno nebo zachráněno ze soukromého obchodu nebo z předváděcích akcí.

ŽIVÝ PŘENOS: SOVA PÁLENÁ – HNÍZDO VE VELKÉ BRITÁNII

Hnízdo sovy pálené se nachází v oblasti Severní Yorkshire ve Velké Británii. Samice se jmenuje Gylfie, samec je pojmenovaný Barney. Kuřata se jmenují Hans & Grete. Je zde další solo sova, kterou můžete na kameře vidět. Má přesně stejné zbarvení jako samice. Je to kuřátko z první snůšky a vylíhlo se v květnu. Kontroverzně po příhodném počasí přišla a ukradla jedno mládě z hnízda. Pořád se zde objevuje, ale teď rodiče podporuji krmení solo, abych se vyhnuli další tragédii, zatímco ona se učí lovit.

ŽIVÝ PŘENOS: PODMOŘSKÁ KAMERA KORÁLOVÉHO ÚTESU

Vítejte v tomto úžasném podvodním světě u pobřeží Bonaire, ostrova v Karibiku. Bonaire je jeden z ostrovů bývalých Nizozemských Antil, v současnosti je součástí Nizozemska Tato živá kamera se nachází na západním pobřeží ostrova a ponoří vás do jednoho z nejzdravějších ekosystémů útesu v Americe. Sledujte, jak v této svěží mořské oáze plavou tropické ryby všech velikostí.

VIDEO ZOO PRAHA: A skokanem roku se stává Ajabu!

ŽIVÝ PŘENOS: TUČŇÁCI ŽIVĚ – WEBKAMERA MONTEREY BAY

Jsou to středně velcí až velcí nelétaví ptáci dobře přizpůsobení lovu ve vodě. Nejmenší druh, tučňák nejmenší dorůstá do 40 cm
a hmotnosti 1,5–2 kg, na druhé straně tučňák císařský, největší druh, může být až 115 cm vysoký při hmotnosti až 46 kg.

Opeření a jeho kvalita je pro tučňáky velmi důležitá, proto pelichají jinak než ostatní ptáci. Peří neztrácejí postupně, ale vždy jednorázově v období, které tráví na souši. Stará pera se uvolňují a vypadávají v době, kdy nová vyčnívají nad kůži asi o půl centimetru. Nové peří narůstá během 2–3 týdnů (u velkých druhů až 6 týdnů); po celou tuto dobu tučňáci hladoví, protože si nemohou nalovit potravu, proto většinou nehnutě stojí, aby šetřili energii.

Tučňáci se živí převážně rybami, hlavonožci a krilem, v době, kdy jsou na pevnině a líná jim peří, jsou schopni dlouhodobě hladovět (například tučňák císařský hladoví až 4 měsíce).

Jsou to společenští ptáci, schopni žít v ohromných koloniích. Jsou převážně monogamičtí a k hnízdění se vracejí obvykle na stejné místo. Snášejí zpravidla jedno až dvě vejce, výjimečně tři. Hnízdo je maximálně vytlačený důlek vystlaný trávou, nebo kamínky, některé druhy hnízdí v norách, v dutinách skal či pod kořeny. Na vejcích se střídají oba partneři, a oběma se na břiše vytvoří silně prokrvený holý záhyb kůže. Nejdříve sedí samice (kromě tučňáka císařského, u kterého samice z důvodu vyčerpaní předá vejce samci ihned po snesení, a ten jej inkubuje celé dva měsíce do vylíhnutí mláděte), zatímco samec je na moři, loví a vykrmuje se (několik dní až týdnů), pak se vystřídají a na moře zamíří zase samice. Dva největší druhy vůbec hnízdo nestaví, neboť tučňák císařský hnízdí přímo na sněhu a tučňák patagonský na zcela rovinaté půdě. Vejce tak pokládají na svá chodidla a prakticky nepřetržitě jej na nohách nosí, a tímto chrání před chladnou půdou.

ŽIVÝ PŘENOS: VELRYBY A KOSATKY

OrcaLab je velrybí výzkumná stanice které se nachází na ostrově Hanson v Britské Kolumbii Johnstonské úžině u Blackfish Sound. Tyto vody jsou v létě a na podzim domovem pro více než 150 velryb a ideálním místem ke studiu velryb v jejich přirozeném prostředí.

Můžeme zde spatřit i keporkaky a lachtany ušaté a delfíny.

ŽIVÝ PŘENOS: KOLIBŘÍK – PÍTKA V KALIFORNII

Tato krmná stanice kolibříků je poskytována společností Carole a nachází se v Los Angeles v Kalifornii.

Carole trvale krmí kolibříky už 8 let, což je jeden z důvodů, proč každý den přitahuje tolik návštěvníků. Někdy musí naplnit krmítka až třikrát za den! Kolibříci pijí nektar tak rychle, že můžete téměř vidět, jak tekutiny klesají. Nektar je vyrobený z jednoho dílu cukru a čtyř dílů vody.

Carole fotografuje každý druhu kolibříka na planetě! Existuje více než 350 druhů a v současné době fotografovali asi 150 z nich. Jejich další výlet bude do Columbie, kde plánují vylézt na horu a hledat vzácný druh Blue Beared, který byl kdysi považován za vyhynulý!

VIDEO ZOO PRAHA: Sloní údolí

ŽIVÝ PŘENOS: ŽRALOCI, REJNOCI A DALŠÍ MOŘSKÉ RYBY - WEBKAMERA

Akvárium v Long Beach, Kalifornie, USA bylo založeno v roce 1998.

Vystavuje přes 11 000 zvířat ve více než 50 exponátech, z nichž všechny představují rozmanitost Tichého oceánu. Kromě světových výstav zvířat nabízí akvárium vzdělávací program pro lidi všech věkových skupin a dává svým návštěvníkům příležitost ponořit se hlouběji do fascinující vědy o našem oceánu a planetě.

POZVÁNKA: Zoologická zahrada hl. m. Prahy

Zákulisí Zoo Praha vás určitě v mnohém překvapí. Jak se krmí velemloci, jak pečujeme o březí hrabáčici, jak se staráme o vajíčka vzácných ptáků, co užitečného přinášejí želvy a na jak dlouhé cesty mohou vyrazit naše zvířata? Tento sestřih je jen malá ochutnávka toho, co všechno můžete na našem YouTube kanále vidět a zažít. 

Děkujeme provozovatelům webkamer | autorce: Petře Chlumecké - Živé kamery ze ZOO za sdílení živých přenosů